Pakistan’ın acı günü: Tren kazasında 62 kişi hayatını kaybetti

Hayrpur’da yapılan bereketli kamp ve yeni görev yeri
Haziran 5, 2021
Türkçe öğretmeni Ayşegül Karahan: Pakistan zordu ama güzeldi
Haziran 8, 2021

Pakistan’ın acı günü: Tren kazasında 62 kişi hayatını kaybetti

Fotoğraf: AFP

Pakistan’ın güneyinde iki yolcu treninin çarpışması sonucu 62 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı. Yaralılar yakındaki hastanelere götürülürken, bir çoğunun ağır durumda olduğu bildirildi.

Pakistan’ın Sindh eyaletinde dün meydana gelen tren kazasında bilanço ağırlaştı. Yerel basındaki haberlere göre, bugün 11 kişinin daha cansız bedenine ulaşılmasıyla kazada ölenlerin sayısı 62’ye yükseldi. Kaza sonucu 100’ün üzerinde kişinin yaralandığı açıklanırken bir kısmının durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Kaza alanında incelemelerde bulunan Demiryolları Bakanı Muhammed Azam Han Swati, kapsamlı bir soruşturma yürütüleceğini belirterek sorumluların cezalandırılacağını belirtti.

***

BBC’nin internet sitesinde yer alan habere göre, kaza pazartesi günü sabahın erken saatlerinde yaşandı. Karaçi’den yola çıkan Millat Ekspres treni Sindh bölgesinde devrilip, bir başka rayın üzerine devrildi. Rawalpindi’den gelen Sir Syed Ekspres treni, raya düşen bu trene çarparak devrildi.

Reuters haber ajansına konuşan Ghokti bölgesinden üst düzey yetkili Osman Abdullah, trenlerin altında kaç kişinin mahsur kaldığını bilmenin zor olduğunu söyledi. Abdullah, “6-8 vagon tamamen tahrip oldu. Bir yataklı vagon, bir klimalı vagon ve 50 kadar kişinin olduğu ekonomi sınıfı var. Diğer trende de 50-60 kişi vardı” diye konuştu.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir demiryolu sözcüsü de “Kazanın olduğu yer uzak ve kurtarma çalışmalarında zorluklar yaşıyoruz” dedi.

Başbakan Imran Khan sosyal madya hesabından yapttığı açıklamada kazanın kendisini ‘şoka uğrattığını’ belirterek kapsamlı bir soruşturma yapılacağını sözünü verdi.

8 yılda 150’den fazla insan tren kazasında öldü

Geniş bir demiryolu ağına sahip Pakistan’da trenle seyahat, özellikle orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Ancak yolcular vagonların genelde çok kalabalık, trenlerin bakımsız olmasından şikayet ediyor.

Pakistan’da son yıllarda çok sayıda kişinin öldüğü bir dizi tren kazası yaşandı.

2013-2019 arasında çeşitli kazalarda 150 kişi hayatını yitirdi. Geçen yıl Temmuz ayında Pencap bölgesinde bir trenin bir minibüse çarpması sonucu 21 kişi ölmüştü.

Ekim 2019’da Karaçi’den Rawalpindi’ye giden bir trende tüp patlaması yüzünden 70, Temmuz 2019’da meydana gelen bir diğer kazada da 20 kişi hayatını kaybetmişti.

Pakistan Demiryolları’nın verilerilerine göre, 2012 ile 2017 arasında 757 tren kazası yaşandı, bu yılda ortalama 125 olay anlamına geliyor.

Yetkililer, Pakistan’daki tren kazalarının ‘hat bakım eksikliği, sinyal sorunları ve eski motorlar’ gibi üç ana nedeni olduğunu belirtiyor.

Hey Merhaba 👋 Tanıştığımıza memnun oldum.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız

Spam yapmıyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun

0 Comments

No Comment.